Myslíte si, že diamant je nejvzácnější drahokam na světě?

20.11.2021

Není. Výrok božské Marilyn "diamanty jsou věčné," platí desítky let a jistě tomu nebude nikdy jinak . Tyto nejtvrdší minerály jsou symbolem bohatství, luxusu, dokonalého třpytu a jedinečnosti. Existují však ještě vzácnější a dražší drahokamy a které to jsou?

Alexandrit

Tento drahokam je známý zejména svou vlastností měnit zabarvení v závislosti na světle. Často se o něm říkalo, že přes den je zeleným smaragdem a v noci se změní na jedinečný fialový ametyst. Je jedním z mála vzácných kamenů, které mají tuto schopnost měnit své zbarvení. Objeven byl v roce 1834 v ruském pohoří Ural, které je domovinou také mnoha dalších neobvyklých drahokamů. Tento jedinečný kámen získal pojmenování po carovi Alexandrovi II. Další naleziště Alexandrita se nacházejí na Srí Lance, v Brazílii a Asii. Cena tohoto skvostu se pohybuje kolem 12 000 dolarů za karát.

Jadeit

Jedná se o nejdražší a nejkrásnější variantu ze skupiny jadeitového kamenů - lze ho najít v bílých, šedých i zelených odstínech. Tím nejcennějším je barmský jadeit v krásné smaragdové barvě. V některých kulturách byl tento drahokam ceněn více než zlato. Průměrná hodnota je 20 000 dolarů za jeden karát kvalitního jadeitu. Jeho cena se zvyšuje v závislosti na sytosti barvy. Nazelenalý drahokam jadeit dříve sloužil zejména pro výrobu sošek a ozdobných předmětů, kdy byl cennější než zlato. Nejkvalitnější odrůdou pro řezbářské práce je císařský jadeit, který je velmi ceněný zejména v oblasti čínské kultury a figuruje rovněž jako investiční kámen.

Musgrave

Musgrave byl objeven v roce 1967 a bezpochyby se řadí mezi nejvzácnější drahokamy světa. Objeven byl v jižních australských vrších Musgrave Ranges, podle kterých byl také pojmenován. Později byl nalezen (ve malém měřítku) na Madagaskaru a v Grónsku. První exemplář, který se dal využít jako šperk, spatřil světlo světa až v roce 1993. Na celém světě existuje jen velmi malé množství těchto extrémne vzácných drahokamů. Zajímavostí je, že je velmi podobný drahokamu jménem taaffeit, od kterého se liší pouze koncentrací magnesia.

Je jen deset zdokumentovaných vzorků tohoto drahého kamene. Jeho průměrná cena za jeden karát je neuvěřitelných 35 000 dolarů.